Wielki powrót wianków

Pamiętacie ślub Zosi i Tadeusza w ekranizacji mickiewiczowskiej epopei? A wesele Jagny i Boryny w „Chłopach” Reymonta? Czy wreszcie „Wesele” Wyspiańskiego? Jest coś, co łączy wszystkie te Panny Młode. Wianek! Dziś przyjrzymy się bliżej wiankom i ich historii i pokażemy, jak na nowo można je wykorzystać. Warto przeczytać – nawet nie przypuszczacie, w czym „pomagał” wianek starożytnym Rzymianom ;)

Epoka kamienna i czasy starożytne
Już w epoce kamienia łupanego koło odgrywało niezwykle ważną rolę – miejsca kultu zwykle miały kształt koła, a stare tańce weselne tańczono w kręgu. Zwyczaj dekorowania pojawił się w starożytnej Persji, a od Persów przejęli go Grecy i Rzymianie. Skąd taka tradycja? Wierzono, że świeże gałązki, splecione w wieniec i włożone na głowę, przekazują swe siły osobom je noszącym. Ponadto, jak pisze Hanna Szymanderska w książce „Śluby polskie”, wianki kwiatowe miały chronić przed wpływem złych sił, zapewniać błogosławieństwo i przynosić szczęście. W starożytnej Grecji i Rzymie, podczas suto zakrapianych uczt, wkładano na głowę wieńce. Wierzono, że wieńce z róż, fiołków i bluszczu mają działanie lecznicze – podobno wspaniale chłodziły korę mózgową i skutecznie działały przeciwko upiciu się :)

Wieńce weselne na przełomie wieków
Głowy nowożeńców przystrajano wieńcami od niepamiętnych czasów. Miały przynosić szczęście, ale także przyczyniać się do posiadania dzieci. W Rzymie panny młode nosiły wieńce z werbeny, w Grecji – z listów oliwnych, a w Izraelu – z mirtu. Później pleciono wianki weselne z mirtu, kwiatów pomarańczy (ależ to musiało wyglądać!!), rozmarynu i barwinka. Z czasem zwyczaj przyjął się także wśród chrześcijan i chrześcijańskich obrzędów ślubnych. Na Hawajach panny młode do dziś zdobią głowy wiankami z kolorowych kwiatów, a w Afryce z muszelek.

Polski wianek weselny
W staropolskim obrzędach weselnych, wianek panny młodej odgrywał niezwykle ważną rolę – symbolizował dziewictwo. Dzień ślubu był dla dziewczyny ostatnią okazją do włożenia wianka – wg zwyczaju nie wolno go było nosić mężatkom! Staropolskie oczepiny były od zawsze związane z ważnym rytuałem zdjęcia wianka i przejścia ze stanu panieńskiego w stan małżeński. Z czego robiono ślubne wianki w Polsce? Najpierw wito je z ruty – rośliny o drobnych, żółtych kwiatach. Potem zaczęto używać większych kwiatów, głównie białych. Wreszcie przyszła moda na kwiaty wykonane z kolorowych papierów i blaszek. A te blaszki przyczyniły się do trendu na ślubne diademy i korony, które dziś już wszyscy dobrze znamy…

Czy wianki powrócą?
No właśnie! Czy jest choć cień nadziei na powrót do korzeni? Czy są jeszcze panny młode, które potrafią (i chcą) włożyć na głowę piękny, subtelny i niezwykle urokliwy wianek? Są! Na szczęście nie wszystko stracone :) Jak wiemy, moda lubi co pewien czas wracać. I właśnie dziś chcemy Wam pokazać, jak cudne mogą być wianki! I wcale nie musi to być wianek na głowie. Idąc z duchem czasu, wianki zaczęły się pojawiać w zupełnie innych rolach i kontekstach. Dziś wianki możemy wykorzystać na milion sposobów. My pokazujemy kilka wybranych i pozostawiamy miejsce na Waszą kreatywność :)

1. Wianki dla druhenek – urocze, wykonane z drobnych kwiatków i przewiązane wstążką – nie ma lepszej dekoracji kwiatowej dla małych „ślubnych pomocnic” :)
wianki dla druhenek Wielki powrót wianków

2. Wianek zamiast welonu, woalki i innych ozdób – idealne rozwiązanie na ślub rustykalny, polny lub leśny
wianek dla panny mlodej Wielki powrót wianków

wianek dla panny mlodej slub Wielki powrót wianków

3. Wianki jako dekoracja ceremonii – ciekawa alternatywa dla tradycyjnych bukiecików lub nawet rożków
wianki slub dekoracja Wielki powrót wianków

4. Wianki na przyjęciu – możliwości jest całe mnóstwo: dekoracja na ścianach, ozdobienie drzwi prowadzących do wnętrza budynku, czy robiące wrażenie – kwiatowe wianki pełniące rolę żyrandola.
wianki slub wesele Wielki powrót wianków

wianki wesele Wielki powrót wianków

5. Wianki na stołach gości – to propozycja dekoracji, którą nasza florystka Kasia zaproponowała w zeszłym roku dla jednej z naszych par. Kwiatowe, pachnące wianki, a w środku szklany lampion ze świecą. Subtelne i skromne, tak jak nasza panna młoda.
wianki wesele belvedere Wielki powrót wianków

6. Wianki w duecie – a to propozycja naszej drugiej florystki – Asi :) Gipsówkowy wianek otaczający romantyczną klatkę na ptaki. Propozycja dla osób szukających nowych rozwiązań!
wianki gipsowka Wielki powrót wianków

W tym sezonie wianki pojawią się na naszych przyjęciach niejednokrotnie. Bo pewne tradycje warto podtrzymywać… Cipro

Be Sociable, Share!
  • more Wielki powrót wianków

No Comments

Leave a Comment


*