Śluby w plenerze – jak to właściwie jest?

Fora internetowe aż kipią od komentarzy na ten temat. Wokół tematu od 2-3 lat jest bardzo gorąco, lecz nie bez przyczyny! Przeczytajcie artykuł naszego autorstwa dla magazynu WEDDING i poznajcie całą prawdę…

1 kopia Śluby w plenerze   jak to właściwie jest?

Przedruk artykułu dla magazynu WEDDING 1(07)/2014

Wasz ślub – Wasz wybór!

Chcielibyście wziąć ślub w plenerze, ale napotkaliście na opór ze strony urzędnika? A może jest ktoś, kto odradza Wam ten pomysł, twierdząc, że to „niepotrzebne przedstawienie”?

No właśnie… Dla jednych slub w plenerze to amerykańska fanaberia, dla innych spełnienie marzeń i możliwość celebrowania chwili „po swojemu”, wyjątkowo. Czy macie zatem wybór?

Przepisy vs życie
Problem ślubów w plenerze staje się powoli problemem powszechnym, ogólnopolskim. Próśb jest coraz więcej, chętnych nie brakuje. W wielu miastach brakuje jednak urzędników, rozumiejących potrzeby młodych par. Nie można się jednak poddawać, a na pewno nie na starcie! Nie chodzi tu przecież o modę i ślepe podążanie za kolejnym amerykańskim wymysłem. Nikt z nas nie chce brać ślubu we wnętrzach rodem z okresu PRL, gdzie tynk sypie sie ze ścian, a goście tłoczą sie w małym holu podczas życzeń. A może po prostu chcemy mieć ładny ślub! Nie ma w tym przecież żadnej fanaberii. Dlaczego więc ciągle tak wielu urzędników postrzega Wasze prośby w tych kategoriach? Dlaczego nie pozwala się Wam samodzielnie decydować o WASZYM ślubie?

2 kopia Śluby w plenerze   jak to właściwie jest?

Ustawa Prawo o aktach stanu cywilnego mówi o wyjątkowych okolicznościach, które zajście może sprzyjać wydaniu zgody na zawarcie ślubu cywilnego poza lokalem USC. W praktyce jednak te „wyjątkowe okoliczności” traktowane są w różnorodny sposób przez różnych urzędników. Dla jednych wystarczającym powodem do udzielenia ślubu poza lokalem USC jest duża liczba gości, której lokal nie pomieści, dla innych nawet niepełnosprawność jednego z rodziców, podczas gdy lokal nie posiada podjazdu dla wózków – nie dostatecznym argumentem. Dlatego więc potrzebne są klarowne przepisy, które młodym ludziom ułatwią życie prywatne, a urzędnikom – ich pracę.

3 kopia Śluby w plenerze   jak to właściwie jest?

Nie pozostajemy obojętni
Jako organizatorzy ślubów, stykamy się z tym problemem od lat. Nie możemy jednak patrzeć na sytuację ze spokojem i czekać na lepsze czasy, dlatego tez od ponad 4 lat Polskie Stowarzyszenie Konsultantów Ślubnych prowadzi intensywne działania, których celem jest liberalizacja przepisów dotyczących udzielania ślubów poza lokalem USC. Stawiamy na konkretne działania, których efektem mają być konkretne zmiany. Mówiąc krotko: chcemy dać Wam wybór!

Niezłomnie prowadzimy „batalię” z organami państwowymi i Ustawodawcą. Wyjaśniamy skalę problemu – jak się okazuje, niewiele odwołań od negatywnej decyzji urzędnika czy nawet marszałka dociera do MSWiA. Wiele osób nie ma siły na kilkumiesięczną wojnę i odwoływanie się do urzędów coraz to wyższej instancji. Wiele osób poddaje się na początku. Dlatego namawiamy, abyście próbowali, próbowali, próbowali! Ujawnijmy razem skalę tej trudnej sytuacji.

4 kopia Śluby w plenerze   jak to właściwie jest?

Działamy konkretnie!
W 2011 roku PSKŚ przygotowało petycję do MSWiA – tylko w ciągu pierwszego miesiąca zyskaliśmy podpisy 1000 osób, popierających nasze racje. Facebook’owy profil naszej akcji – https://www.facebook.com/slubpozausc

No Comments

Leave a Comment


*