Korsarz, przypinka czy butonierka?

Omawiając z Parami aranżacje ślubne i dekoracje kwiatowe, często spotykam się z prośbą o wyjaśnienie znaczenia słów korsarz czy butonierka. Często zdarza się, że panowie mylnie definiują butonierkę, co później może mieć swój efekt w dniu ślubu…

Co oznaczają te słowa i czym naprawdę są ozdoby noszące wspomniane wyżej nazwy?
Zacznijmy od Panów i terminu butonierka. Słowo to, pochodzące od fr. butoniére, oznacza dosłownie dziurkę od guzika w klapie marynarki. Szczególnie w marynarkach wojskowych dziurka ta służy do umieszczania miniatur odznaczeń czy herbów, ale także kwiatów. Dziś mianem tym zwykło nazywać się właśnie kwiat, umieszczany na klapie marynarki. I tutaj uwaga: wiele osób błędnie umieszcza kwiatek w kieszonce na piersi.

Jak zatem powiedzieć na kieszonkę w marynarce? Ta część męskiego stroju to brustasza, słowo tym razem pochodzące od niem. die Brusttasche (kieszeń na piersi). Do brustaszy wkłada się często fantazyjnie złożoną chusteczkę, czyli poszetkę. Najczęściej jest ona złożona na kształt nierównomiernego trójkąta, rzadziej niskiego prostokąta.

pan mlody Korsarz, przypinka czy butonierka?

A czym jest korsarz? Korsarz to nic innego jak damska przypinka z kwiatów. Najbardziej popularna forma to korsarz noszony na nadgarstku, ale warto pamiętać o innych, równie pięknych możliwościach: przy dekolcie, na ramieniu czy we włosach. Korsarz może być wykonany z jednego lub kilku kwiatów z dodatkiem zieleni, czasem także innych elementów – koralików, kryształków, drobnych piórek. Należy pamiętać, aby korsarz był odpowiednio dobrany do koloru i rodzaju materiału, z jakiego wykonana jest pozostała część garderoby.
Korsarze w ślubnych wydaniu to doskonała alternatywa bukietów dla druhen – dzięki nim będą miały wolne ręce, tak potrzebne do pomocy Pannie Młodej. Często zachęcamy nasze Pary do wyróżnienia Rodziców korsarzami i butonierkami. Poza Parą Młodą i Świadkami, są oni nierzadko gospodarzami przyjęcia i głównymi organizatorami uroczystości – warto więc, aby zostali „odznaczeni” w tak miły sposób.

korsarze Korsarz, przypinka czy butonierka?

Podsumujmy:
Butonierka – dziurka od guzika na lewej klapie marynarki lub kwiat przypinany do klapy
Brustasza – kieszonka na piersi, w męskiej marynarce
Poszetka – chusteczka wkładana do brustaszy
Korsarz – damska przypinka z kwiatów, dekor do wizytowej sukni

Warto przyswoić sobie powyższe terminy. Nie tylko w kontekście własnego ślubu :)

Be Sociable, Share!
  • more Korsarz, przypinka czy butonierka?

No Comments

Leave a Comment


*